Oszczędzanie przestrzeni: schody

Data dodania: 18.04.2017


Coraz częściej widuje się dobrze zagospodarowane przestrzenie. Domownicy stosują różne sztuczki, aby ukryć przedmioty codziennego użytku przed wzrokiem gości, próbują również powiększyć optycznie wielkość pomieszczeń. Oszczędzanie przestrzeni może się okazać trudne, gdy na drodze stoją nam schody.

Jeśli posiadamy schody spiralne, to niestety bardziej już przestrzeni nie wykorzystamy, ponieważ ten typ schodów jest najbardziej oszczędny. Natomiast, jeśli mamy w naszym domu zamontowane schody samonośne możemy z łatwością zagospodarować przestrzeń znajdującą się pod konstrukcją. Najlepiej sprawdzają się w takich miejscach dostosowane do wymiarów schodów półki na książki, a także szafy z ubraniami. Radzimy, aby nie stawiać pod takimi schodami stołów lub kanap, które będą na bieżąco używane przez domowników. Chodzi tutaj o względy higieniczne – bardzo prawdopodobne jest, że wspinając się po schodach drobinki kurzu uniosą się i spadną na osobę siedzącą pod schodami.

W przypadku schodów na beton sprawa jest trochę trudniejsza, ponieważ będzie wymagała to od nas niemałego wysiłku. Aby zaoszczędzić dobrze ukrytą przestrzeń pod schodami, musimy mieć pewność, że tylko część konstrukcji jest wykonana z betonu, natomiast całość jest podparta na drewnianych wspornikach. Oczywiście nie należy dokonywać jakichkolwiek zmian bez zgody inżyniera budowlanego, który będzie potrafił stwierdzić, czy ściana pod schodami jest nośna. Jeśli specjalista zezwoli na remont, będziemy musieli podjąć decyzję o tym, jak powinien wyglądać nasz schowek pod schodami. Będzie to wymagało od nas wyboru odpowiedniego miejsca, w którym zamontujemy drzwi, a także sposobu w jaki poprowadzimy przewody elektryczne doprowadzające prąd do oświetlenia wewnątrz schowka.

https://www.nadparseta.pl/

Jeśli jesteśmy w trakcie planowania budowy domu, możemy zgłosić się do specjalistów, którzy stworzą dla nas indywidualny projekt schodów na wymiar. Takie rozwiązanie pozwoli nam opracować wygląd oraz funkcje schodów od samego początku. Może się tak zdarzy, że będziemy musieli pracować z zastaną przestrzenią, wtedy możemy zlecić wykonanie półki lub szafy na wymiar, które idealnie wypełnią pustą przestrzeń pod schodami, a my zaoszczędzimy w ten sposób przestrzeń i nadamy naszemu wnętrzu wyjątkowego wyglądu.

Ważne jest, aby podjąć współpracę z doświadczonym producentem schodów lub mebli. Firmy specjalizujące się w pracy z odpowiednimi materiałami będą nam
w stanie zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług, ponadto będą mogli zrealizować nasze własne projekty, a także doradzą, jeśli będziemy mieli jakieś pytania lub wątpliwości. Indywidualne projekty dodające charakteru wnętrzom, a także dopasowane do potrzeb domowników, będą nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim staną się funkcjonalnym elementem domowej przestrzeni.